Kontrolky v autě – co znamenají výstražné kontrolky v autě?
Rozsvícené kontrolky na palubní desce potkaly snad již každého řidiče. Svítí různými barvami a každý znak značí jiný problém, který ve vozidle nastal. Mohou pomoci vyřešit preventivně potíže, v jejichž důsledku by automobil možná musel do servisu. Jak se dají tyto oznámené problémy řešit? A co vůbec jednotlivé kontrolky v autě znamenají?
Znalost významu kontrolek v autě dělá problém hlavně začínajícím řidičům. Zjistit, co kontrolky v autě znamenají, přitom není nic obtížného.
Princip jejich fungování se zakládá na jednoduchosti, a tak jsou problémy vysvětleny většinou intuitivními znaky. Symboly kontrolek v autě září konkrétními barvami na základě urgentnosti daného problému.
Barvy kontrolek v autě
Nejdůležitějším vodítkem při rozeznávání významu kontrolek v autě je jejich barva. Kontrolky mohou svítit zeleně, oranžově či červeně. Zelené kontrolky značí funkční systém, řidič se tedy při jejich aktivaci nemusí děsit.
Oranžová, v některých vozidlech žlutá, už by měla být jakousi varovnou kontrolkou v autě, která říká, že něco není v pořádku. V jízdě je sice možné pokračovat, avšak řidič by měl objevení výstražné kontrolky v autě alespoň na vědomí a jet opatrněji.
TIP: Při vyřizování problémů oznámených kontrolkou se hodí mít sjednané pojištění auta.
Při nevyřešení problému se může z oranžové kontrolky v autě snadno stát červená, která již znamená vážný problém. Řidič by měl neprodleně zastavit vozidlo a v ideálním případě vyhledat nejbližší servis.
Výjimku představují červené kontrolky v autě značící nezavřené dveře či zataženou ruční brzdu.
Význam kontrolek v autě
Každý ze symbolů kontrolek v autě přirozeně znamená jinou informaci, proto je nutné dobře znát jejich význam. Některé kontrolky jsou přímo návodné, jiné je potřeba si zapamatovat. Co která kontrolka značí? A jak se při jejím rozsvícení chovat?
Brzdové kontrolky
Brzdové kontrolky většinou není nutné řešit ihned, pro zachování bezpečnosti jsou však podstatné. Pokud se rozsvítí, řidič by měl ihned zastavit a ujistit se, že je vše v pořádku, aby neohrožoval sebe ani okolí. I u brzdových kontrolek platí barevná klasifikace.
Kontrolka brzd
Tato červená kontrolka v autě značí poruchu brzd. Ve většině případů se rozsvítí kvůli zatažené ruční brzdě, kdy je ještě doplněna výstražným zvukem.
Pokud však začne tato varovná kontrolka v autě blikat, řidič by měl neprodleně zastavit a ujistit se o dostatečné hladině brzdové kapaliny. Také se doporučuje auto odstavit a zavolat do nejbližšího servisu.
Kontrolka brzdového obložení
Oranžová brzdová kontrolka se týká tloušťky brzdového obložení. Značí, že brzdové obložení vydrží už jen 1 000 km, proto její signalizaci není nutné řešit hned.
Řidič by však měl v blízké době zavítat do servisu, kde se odborníci o problém postarají.
Červené kontrolky v autě
Červené kontrolky v autě nelze přehlížet a při jejich rozsvícení by měl řidič vždy zastavit. Některé se dají vyřešit na místě, s jinými je třeba navštívit autoservis. Vždy však dávají najevo, že v jízdě nelze pokračovat.
Kontrolka oleje
Při rozsvícení kontrolky oleje je nutné neprodleně zastavit. Značí totiž nízký tlak oleje a její opomenutí může způsobit vážné škody na motoru.
Po vypnutí motoru, je třeba nahlédnout do manuálu vozidla. Ten řidiči pomůže s výměnou oleje, konkrétně poradí, jaký použít. Po doplnění oleje by kontrolka měla zhasnout, v opačném případě je nutné navštívit autoservis.
Kontrolka autobaterie
Rozsvícení této výstražné kontrolky v autě znamená potíže s dobíjením autobaterie. Porouchaný alternátor běžně vydrží ještě cestu do servisu, avšak je nutné vypnout všechny ostatní elektrické přístroje v autě, jako je klimatizace a rádio.
Větší potíže značí současné rozsvícení kontrolky autobaterie s kontrolkou teploty chladící kapaliny. V takovou chvíli je nutné vystoupit z auta a kontaktovat autoservis.
Kontrolka chladící kapaliny
Chladicí kapalina je jednou z nejdůležitějších provozních kapalin v autě. Rozsvícená kontrolka značí přehřátí, vadnou pojistku ventilátoru chlazení či nedostatek chladící kapaliny. Vždy, když se rozsvítí, je třeba ihned zastavit a nechat vychladit motor.
Následně řidič musí zkontrolovat zbývající množství chladící kapaliny a případně ji doplnit. K tomuto účelu může posloužit i čistá voda, následně je však nutné vozidlo dopravit do servisu, kde situaci zkontrolují.
Oranžové kontrolky v autě
Oranžové kontrolky v autě by měly být jakousi výstrahou. Není třeba je řešit ihned, řidič by měl však minimálně jet opatrněji a mít na paměti, že vozidlo není ve stoprocentním stavu.
Kontrolka posilovače řízení
Kontrolka posilovače řízení říká, že se funkce posilovače snížila. Oznámení může změnit svou barvu i na červenou, což značí již úplný výpadek posilovače. Jízda je sice možná i nadále, avšak ovládání automobilu bude značně složitější.
Kontrolka motoru
S kontrolkou řídící jednotky motoru se řidiči setkají nejčastěji. Může se totiž rozsvítit v řadě bezproblémových situací, třeba když řidič natankuje jiné než běžné palivo (např. bio).
Důležitější je blikající kontrolka motoru, která zpravidla signalizuje problém u katalyzátoru či výfukových plynů. V takovou chvíli je nutné vozidlo dopravit do servisu.
Kontrolka filtru pevných částic
S kontrolkou filtru pevných částic se setkají pouze řidiči vozidel s dieselovým motorem. Značí, že filtr je zanesený sazemi.
Tento problém lze vyřešit rychlou jízdou, při níž se motor více zahřeje a saze spálí. Pokud k samovolné regeneraci nedojde, je třeba navštívit servis, kde bude filtr vyčištěn manuálně.
Kontrolka airbagů
Kontrolka značící nefunkčnost airbagů se může objevit i při dočasném výpadku elektroniky ve vozidle. Vždy je však dobré pro bezpečnost sebe i spolujezdců navštívit servis a ujistit se, že bezpečnostní airbagy fungují, jak mají.
Kontrolka pneumatik
S kontrolkou tlaku v pneumatikách se lze setkat i při již zmiňované poruše ABS. Kontrolka značí, že pneumatiky je potřeba dohustit.
To lze jednoduše provést na většině čerpacích stanicích, kde navíc řidič může zkontrolovat přesný stav tlaku v pneumatikách.
TIP: Sváteční řidiči mohou ušetřit pořízením celoročních pneu.
Kontrolka žhavení
Za běžných podmínek se řidič s kontrolkou žhavení setká při nastartování auta, následně by však měla zhasnout. Pokud i nadále kontrolka svítí, znamená to, že systém žhavení automobilu může být poškozený.
Při problikávání kontrolky je možná porucha vznětového motoru. Na takovou chybu člověk mnohdy narazí při startování přes startovací kabely. Doporučuje se ihned navštívit servis.
Na co dát kromě kontrolek pozor?
Při rozsvícení kontrolky se nemusí řidič lekat, avšak měl by jim přikládat dostatečný význam. Preventivní prohlídka v servisu trvá jen chvíli a může zachránit i životy. Některé části vozidla jsou kontrolovány také při evidenční kontrole.
Před každou jízdou je třeba se ujistit, že je automobil v dobrém stavu a jeho výbava je aktuální. To platí zejména v zimní sezóně, kdy jsou podmínky pro ovládání auta složitější.
Pro všechny případy je dobré mít sjednané kromě povinného ručení také havarijní pojištění, které řidiče ušetří finančních nepříjemností.
TIP: Najít jednoduše a rychle to nejlevnější havarijní pojištění či zákonné pojištění vozidel pomáhá kalkulačka havarijního pojištění a kalkulačka povinného ručení.