Cestování letadlem s dětmi – velký manuál
Cestování miminky i staršími ratolestmi v dnešní době není již nic neovyklého. Cestování letadlem s dětmi má však vlastní pravidla a úskalí, se kterými je vhodné počítat. A právě s tím pomůže náš manuál.
Cestování letadlem během pandemie covidu-19 bylo značně omezeno mezinárodními restrikcemi. Z důvodu poklesu cestujících je i Letiště Praha ve ztrátě. K určitým změnám došlo také na poli cestovních pojišťoven. Proto se před letem s dětmi vyplatí přečíst si, jak jsou na tom cestovní pojišťovny po koronaviru.
Jak na cestování letadlem s dětmi
Na první pohled to sice vypadá, že při cestování s dětmi starosti nastávají až po příchodu na letiště a zejména po nástupu do letadla, ale opak je pravdou. Na samotný let s malými dětmi je nutné pomyslet již při rezervaci a pořizování letenky a na podmínky se včas informovat u letecké společnosti či cestovní kanceláře, se kterou rodina bude cestovat do zahraničí.
Cesta letadlem s miminky
Většinu dospělých nejspíše potěší, že u většiny dopravců děti do dvou let létají zdarma nebo za malý poplatek. Ne úplně příjemnou zprávou je, že miminko musí většinu doby strávené v letadle sedět rodiči na klíně a být připoutané speciálním bezpečnostním pásem.
Druhou možností je vyzkoušet autosedačku cerfitikovanou pro použití v letadle. Ta je vždy označena štítkem ECE R44/03 a její rozměry nesmí přesáhnout šířku 42 cm a hloubku 41 cm. Problém mohou mít i rodiče cestující s více dětmi, protože například České Aerolinie dovolují dospělému cestovat maximálně s dvěma potomky mladšími dvou let.
Pozor na limity zavazadel
Vzhledem k tomu, že kojenec cestuje zdarma, nemá ani nárok na své vlastní zavazadlo. Z toho důvodu se vyplatí zjistit limity zavazadel, které se mohou u každé letecké společnosti výrazně měnit.
U některých dopravců má sice novorozenec nárok na stejný počet a váhu zaspaných i příručních zavazadel, jako kterýkoliv jiný cestující, ale není to vždy pravidlem. Naopak kočárek se přepravuje zcela zdarma a odebírá se až před nástupem do letadla, takže se maminka nemusí s kojencem tahat.
Dostat jídlo na palubu není složité
Miminka samozřejmě potřebují často jíst a pít, a tak mnoho rodičů stojí před dilematem, jak propašovat jídlo na palubu. V případě dospělých se sice tekutiny před nástupem do letadla odebírají, ale to neplatí u ratolestí. Rodiče by měli jen počítat s tím, že u kontrolní přepážky mohou být požádáni, aby oni či dítě připravené potraviny ochutnali. Během letu je možné posádku požádat o ohřátí pokrmu pro miminko. Letušky jsou na cestování s dětmi připraveny a většinou bez problémů vyhoví.
Cesta letadlem s většími dětmi
Cestování s většími dětmi většinou nemá žádná specifika a často se nijak neliší od cestování dospělých. Dítě musí mít svojí vlastní letenku, nicméně cestovní kanceláře často nabízejí speciální dětské tarify. Zároveň má starší potomek nárok na stejné limity zavazadel, jako plnoletí cestující. Vzhledem k tomu, že mladší děti se velmi brzy začnou nudit, není od věci jim vzít hračku, knižku nebo tablet, aby se na chvíli zabavili. Je sice možné koupit jim něco na hraní od letušek, ale vše bývá většinou předražené. Stejně tak se vyplatí volit noční let, kde ratolest brzy usne a nebude obtěžovat ostatní cestující.
Vyplatí se také popřemýšlet ohledně stravování během letu. Většina aerolinek dnes již nabízí speciální dětské menu, které je navíc často zdarma. Je nutné ho však při rezervaci letenky objednat, a také nezapomenout, že tato služba se často nevztahuje na nízkonákladové společnosti. S těmi se většinou cestuje do Čechy oblíbených destinací, jako je Egypt či Řecko.
Cestování dětí bez doprovodu
Pokud je dítě starší 5 let, může cestovat i bez doprovodu svého zákonného zástupce. Vše navíc funguje velmi jednoduše. Rodič dorazí s ratolestí na letiště, kde ho předá leteckému personálu, a ten o něj postará až do předání jinému dospělému v cíli cesty. Služba nedoprovázené dítě je primárně určena věkové kategorii od 6 do 12 let, ale mohou jí využít všichni nezletilí. Dítě musí mít vlastní doklady, pas a zdravotní průkaz. Vzhledem k tomu, že cestuje do zahraničí, by mělo mít i sjednané cestovní pojištění. Při odbavení na krk dostane speciální kartičku, na které bude uvedeno jeho jméno, věk, číslo letu a jazyky, kterými hovoří.
V případě cestování nezletilých dětí bez doprovodu by se jeho rodiče měli vždy informovat, jak tato služba funguje. Zejména při cestování do států mimo EU se totiž podmínky velmi často mění a dobrá informovanost umožní předejít nepříjemnostem.