Cestování s dětmi – velký manuál
Na dovolenou s dětmi do ciziny se chystá každý rok stále více lidí. Pro mnohé z nich je však cesta a následný pobyt v zahraničí spíše stresem než vysněným odpočinkem. Přitom stačí mít jen sjednané vhodné pojištění, dodržet několik zásad a vše se změní.
Pečlivý výběr místa dovolené je nezbytný
V případě, že cestujeme s dětmi, je příprava celé dovolené bezpodmínečně nutná. Již s předstihem by rodiče měli zajistit ubytování, způsob přepravy a hlavně vhodné místo. Právě výběr destinace, kde rodina s dětmi dovolenou stráví, je velmi důležitý, neboť ne každé místo je pro děti vhodné. Záleží samozřejmě také na věku ratolestí.
S miminky a batolaty je určitě lepší vynechat zejména africké státy, jako je Egypt nebo Tunisko. Hygiena zde není zrovna na nejlepší úrovni a i otřelí cestovatelé často dostanou faraonovu kletbu. Pokud střevní infekcí onemocní malé dítě, je velký problém na světě. Zrovna tak je dobré zvážit, zda malému potomkovi, který je často nemocný, a má jet k moři, prospěje celodenní cesta autobusem do Francie nebo Španělska.
Děti mohou s přípravou dovolené pomoci
Pokud je dítě starší, určitě není od věci ho do příprav dovolené aktivně zapojit, a také se zeptat na jeho názor. Ten je důležitý zejména u teenagerů. Menší děti sice prostředí příliš neřeší, ale třeba patnáctiletému určitě nebude vyhovovat hotel plný seniorů, kilometry daleko od barů a diskoték, na místě, kde není co dělat.
Naopak mladší dítě se pak jistě rádo zapojí do příprav před cestou. Rodič ho může například nechat, aby si samo zkusilo zabalit, a poté jeho zavazadlo zkontroluje. Zejména nejmenší cestovatelé se těší na dobrodružství a to pro ně může začít již touto činností, zatímco dospělí mají dost času řešit to ostatní.
Děti musejí mít vlastní pas
Od roku 2012 platí, že všechny osoby mladší 18 let, které cestují do zahraničí, musí mít vlastní cestovní pas. V případě, že rodina cestuje vlastním autem v rámci schengenského prostoru, nebude sice na hranicích pas potřebovat, při náhodné policejní kontrole však bude nezbytný. V případě jeho absence pak může celá rodina strávit třeba i den na policejní stanici dokazováním, že dcera či syn jsou opravdu jejich. V případě cesty letadlem skončí výlet již na letišti, neboť dítě bez vlastního pasu nemůže být do letadla vpuštěno.
TIP: V pojišťovně Slavia lze pojistit osoby již od 0 let.
Sjednání vhodného pojištění
Bez ohledu na to, zda se chystá rodinka cestovat pouze pro Evropě, nebo i do vzdálenějších a exotických zemí, je bezpodmínečně nutné uzavřít cestovní pojištění. Najít to nejlepší cestovní pojištění nemusí být obtížnou záležitostí díky využití online kalkulaci.
Děti na rozdíl od dospělých mají menší imunitu, a proto mohou snadno a bleskurychle onemocnět. V zimní sezóně mohou naopak snadno utrpět úraz na horách při lyžování či snowbordování.
I proto by mělo být úrazové pojištění naprostou nezbytností. U PVZP pojišťovny lze sjednat výhodné úrazové pojištění Medvídek. Po překročení věkové hranice pak může navíc dotyčná osoba získat slevu na další pojištění.
Lékařské ošetření a případný pobyt v nemocnici je poté nevyhnutelný, a pokud cestovatelé nejsou pojištění, čekají je velmi nepříjemné výdaje. Ty se navíc v některých zemích – jako je USA – mohou snadno vyšplhat na stovky tisíc korun.
Rodičům, jenž cestují se svými potomky, se vyplatí rodinné cestovní pojištění. To chrání při pobytu v cizině úplně všechny, a není proto nutné uzavírat jednotlivá pojištění do ciziny každému zvlášť. Například UNIQA pojišťovna na tento produkt poskytuje až 50% slevu.
TIP: Cestovní pojištění od Direct pojišťovny lze sjednat on-line během pouhých 2 minut.
Na dovolenou autem
Pro většinu výjezdů, zejména na kratší vzdálenosti, je pojištěný automobil tím nejlepším dopravním prostředkem. Největší výhodou vlastního auta je, že celá cesta se může podřídit potřebám nejmladšího cestovatele. Zejména do méně vzdálených zemí, jako je Chorvatsko nebo Itálie se tedy vyplatí cestovat vlastním automobilem.
Pozor na nudu i cestovní nevolnost
Vzhledem k tomu, že děti se v autě rychle začnou nudit, je ideální zahájit cestu k večeru, aby co největší část prospalo. Kromě toho se vyplatí vzít dítěti i tablet či nějaké hračky, aby mu zbývající cesta rychleji utíkala. Naopak knížku je lepší dítěti ve vozidle nedávat, neboť při čtení se spoustě lidem – a naši nejmenší nejsou výjimkou – často dělá špatně od žaludku.
Právě cestovní nevolnosti jsou často největší komplikací, proč lidé raději volí jiný dopravní prostředek. Z toho důvodu není od věci s sebou vzít vlhkou žínku, igelitové pytlíky a léky proti zvracení, které by měly být součástí každé lékárničky.
Co má obsahovat cestovní lékárnička
- pravidelně užívané medikamenty
- léky na zklidnění a snížení teploty
- panthenol na zklidnění při popálení od sluníčka
- léky proti průjmu a zvracení
- vhodný desinfekční prostředek
- opalovací krém a sprej proti hmyzu
Autosedačka nesmí chybět
Jednou ze součástí povinné výbavy je i dětská sedačka, kterou musí povinně užívat všechny děti do váhy 36 kg a výšky 150 cm. Nabídka a zejména cenové rozpětí je opravdu široké. Autosedačka je však jednou z věcí, na které by se nemělo šetřit, neboť při dopravní nehodě může zachránit život. Vždy je proto dobré vybírat ty s atestem. Sedačka se většinou umisťuje na zadní sedadlo. Vepředu smí být jen tehdy, pokud je airbag vypnutý, v opačném případě hrozí vážné zranění dítěte při nárazu vozidla.
Jízda autobusem či vlakem
Cesta do zahraničí autobusem je pro malou ratolest asi nejméně vhodná. Kromě nudy malému cestovateli může vadit i nemožnost dojít si na toaletu, kdy chce a nutnost sedět a být v klidu. Jízda dálkovým autobusem do vzdálenějších míst, jako je Řecko či Velká Británie je proto vhodná pouze pro teenagery a dospělé. Jízda vlakem může být naopak pro dítě příjemným zpestřením, neboť se může volně pohybovat, hrát si a navíc se mu mohou věnovat i rodiče, kteří se nemusí soustředit na řízení, jako u cesty autem.
Cestování s dětmi letadlem
Zejména v případě vzdálenějších destinací jako je například Čína nebo Brazílie, je letadlo nejvhodnějším a vlastně i jediným možným prostředkem, které je možné pro cestu použít. Cestování s dětmi letadlem má svá specifika, nicméně platí několik obecných zásad.
Ratolestem mohou dělat největší potíže zejména vzlet a přistání, kvůli kterému se mění tlak v kabině a zaléhají uši. Proti tomu nepříjemnému stavu je nejlepší prevencí cucání bonbónu či žvýkání. Vzhledem k tomu, že v letadle je suchý vzduch, je nezbytné dítěti od posádky zakoupit dostatek tekutin, aby se předešlo dehydrataci.
Po příjezdu na místo většina starostí díky sjednanému cestovnímu pojištění odpadá a rodina si může do sytosti užívat všech výhod, které prázdniny v cizině přinášejí.