Autem do Chorvatska 2024. Motoristé by se měli připravit na množství uzavírek a vysoké dálniční poplatky
Chorvatsko je jednou z nejvyhledávanějších destinací. Velkou oblibu si získalo nejen díky velkému množství přímořských a ostrovních letovisek, ale také díky krásné přírodě a vysokým horám. Navíc leží nedaleko. Tak proč se sem nevypravit autem…
Cesta autem do Chorvatska je pro spoustu lidí určitě příjemnější než jízda autobusem s cestovní kanceláří. Návštěvník si s sebou může vzít vše co chce a potřebuje. Dále si v klidu naplánuje vlastní trasu, kterou si může rozdělit do několika částí, vždy ji na čas přerušit, zastavit na zajímavém místě, prohlédnout si třeba nějakou zajímavou památku nebo si jen zarelaxovat a odpočinout.
Na druhou stranu je však čekají nemilé zmatky po cestě, dlouhé kolony a zejména nepříjemné dálniční poplatky. A to nejen za průjezd po dálnici, ale také za havarijní pojištění – které kryje škody na vlastníkově vozidle způsobené například jeho odcizením či poškozením. Není proto divu, že v poslední době zejména rodiny s dětmi raději volí cestu do Chorvatska vlakem.
Cestovní pojištění je nezbytné
Doba, kdy pro strávení dovolené v Chorvatsku bylo potřeba nejprve zajistit platné vízum a teprve poté si plánovat cestu, naštěstí již pominula. Nicméně nezbytnou nutností, kterou by měl každý zodpovědný člověk před cestou, nejen do této země, udělat, je uzavřít cestovní pojištění. V případě, že dojde k onemocnění či zranění turisty, se kterým pak souvisí platba všech léčebných výloh či jeho nutný převoz ze zahraničí zpět do České republiky, je pojištění do zahraničí nedocenitelné.
Správná pojistka zahrnuje také asistenční službu, která má za úkol zajistit pomoc s jazykovou bariérou, hledání lékaře nebo poskytnutí finanční záruky nemocnici či středisku, kde byl pacient ošetřen.
K nalezení toho nejlepšího poměru pojištění a následné platby je nejlepší využít online srovnání cen cestovního pojištění na našich stránkách. Kalkulačka cestovateli během chvilky přesně vypočte cenu a nabídne nejlepší pojištění do ciziny.
Vybrat nejvhodnější trasu dá zabrat
Možností, jak se do této přívětivé země dostat autem, je dnes celá řada, ale žádná většinou není úplně ideální. Zejména v letošním roce by se měl každý motorista připravit na pravděpodobná zdržení, způsobená množstvím rekonstrukcí, a to nejen na českých, ale i rakouských a případně maďarských silnicích.
Jednoduše řečeno, ať už si řidič letos vybere jakoukoliv trasu, případné koloně nebo objížďce se pravděpodobně stejně nevyhne. Stejně tak ho čekají vysoké dálniční poplatky, celkově je třeba počítat s tím, že Chorvatsko letos podraží, a to zejména díky zavedení EET.
Alpskou trasou do Istrie
Během přípravy na cestu se dají zvolit asi tři hlavní možné trasy. První z nich vede přes České Budějovice a hraniční přechod Horní Dvořiště, rakouský Linec a Graz do slovinského Mariboru, a dále na Záhřeb. Její délka je něco přes tisíc kilometrů a dá se zvládnout za asi deset až jedenáct hodin, avšak záleží do které části Chorvatska se chce cestovatel dostat. Před cestou by si měl také zkontrolovat stav vozidla i součásti povinné výbavy, např. stav autolékárničky.
Čemu se motorista při cestě Rakouskem určitě nevyhne, jsou již výše zmíněné poplatky na dálnicích. U některé z benzínových stanic je nutné si zakoupit rakouskou dálniční známku neboli Vignette, která existuje ve třech provedeních, a to na deset dní, dva měsíce a celý rok.
Kromě toho je však nutné uhradit i poplatky za průjezd zvlášť zpoplatněných částí silnic, jako jsou různé tunely či mosty. Někteří lidé však tyto platby řeší raději objetím daného místa po místních komunikacích. Ten, kdo cestuje na Istrii, může využít i cestu přes Villach a Lublaň, kde se však asi nevyhne zdlouhavému čekání v kolonách a zvláštním poplatkům za průjezd tunelů.
V Chorvatsku hrozí čekání na mýtnicích
Druhou variantou je jet přes Jihlavu a Hatě do Vídně a ve Slovinsku se napojit na první trasu. Při této variantě je však nutné počítat s opravami komunikací ve Vídni i s poplatky ve Slovinsku a v Chorvatsku. Podobně jako v Itálii se i zde platí mýto, jehož cena je odvozena z počtu najetých kilometrů na příslušné dálnici. Stejně tak se na mýtnicích mohou tvořit zejména během pátků a víkendů i několikakilometrové kolony.
A nakonec třetí, a z hlediska zvláštních i dálničních poplatků, nejlevnější možnost je cestovat přes hlavní město Moravy do Bratislavy, projet do Maďarska a z něj pak pokračovat směrem na Záhřeb. Asi hlavní nevýhodou této třetí varianty je její nejvyšší časová náročnost.
Většina cestovatelů asi ihned po příjezdu do Chorvatska zamíří k moři. Nicméně i ve vnitrozemí se dá najít množství zajímavých míst, která stojí za to navštívit. V hlavním městě Záhřebu je to určitě katedrála Nanebevzetí P. Marie a sv. Štěpána a vůbec celé staré město, dále jeskyně Veternica či Megvegrad. Na samotný závěr dne je ideální nechat auto odpočinout a v některé z chorvatských restaurací si vychutnat tuto nádhernou zemi opravdu všemi smysly.