Evidenční kontrola vozidla – cena, platnost, co s sebou
Při evidenční kontrole vozidla se porovnává současný stav vozu s údaji uvedenými v technickém průkazů. Neobejde se bez ní prodej či změna vlastníka vozidla. Co potřebuji na evidenční kontrolu a jak dlouho platí?
Bez evidenční kontroly vozidla nemůže dojít k přepisu vozu. Ať už se jedná o přepis vozidla v rámci rodinného kruhu či o klasický prodej auta, evidenční kontrola představuje nedílnou součást celého procesu.
Evidenční prohlídka novým majitelům umožňuje získat podrobné informace o skutečném stavu vozidla. Jedná se o porovnání stavu, v kterém se vozidlo v současnosti nachází, s parametry, které uvádí technický průkaz.
Kde a kdy se provádí evidenční kontrola?
Při jakékoliv změně majitele vozidla musí člověk absolvovat evidenční kontrolu. Probíhá na jakékoliv stanici technické kontroly, která je známá pod zavedenou zkratkou STK, a zabere zhruba 10 minut.
Nějaký čas však zabere také platba, vystavení protokolu o evidenční kontrole atd. Zároveň jeden nikdy neví, kolik dalších zájemců o evidenční kontrolu se dostaví. Je proto dobré si na celý proces raději vyhradit více času.
STK evidenční kontrolu ve většině případů provede na počkání. Některé ovšem umožňují telefonické objednání předem, které se hodí zejména během frekventovaných časů. Řidič dorazí ve smluvenou dobu a předejde tak případnému čekání.
Převod auta na nového majitele je nutné provést do 10 dnů od zakoupení. Od toho se následně odvíjí i lhůta, po kterou evidenční kontrola platí. Více o tom, jak dlouho platí evidenční kontrola, se čtenáři dozví níže.
Standardní technická kontrola, kterou majitelé vozů musí absolvovat pravidelně, se od evidenční kontroly vozidla liší. Evidenční prohlídka neprobíhá tak důsledným způsobem, tudíž není nutné se na ni nějak pečlivěji připravovat.
Co potřebuji na evidenční kontrolu?
Pro provedení evidenční kontroly je potřeba si na STK donést následující:
- malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla)
- velký technický průkaz (jeho originál)
- autolékárničku s platným datem expirace
Kromě osvědčení o registraci vozidla, které by měl mít řidič neustále u sebe, je při evidenční prohlídce nezbytné předložit také velký technický průkaz. Jedná se o obsáhlý dokument s informacemi o provozovateli i vlastníkovi vozidla, který je ideální mít bezpečně uložený doma.
Mnoho řidičů zapomíná, že se na STK musí dostavit také s neprošlou autolékárničkou, a to platí i při evidenční kontrole. Dle pravidel platných v roce 2023 by lékárnička měla obsahovat:
- 3x hotový obvaz s 1 polštářkem
- 3x hotový obvaz se 2 polštářky
- 1x náplast hladká cívka
- 1x obinadlo škrtící pryžové
- 1x rukavice pryžové (latexové)
- 1x isotermickou fólii (minimálně 200 x 140 cm)
- 1x nůžky (mohou být i kosmetické)
Kromě lékárničky a dokladů si klient musí připravit peníze. Cena evidenční kontroly však nepředstavuje velký výdaj, zpravidla se pohybuje mezi 200 Kč až 800 Kč. Konkrétní výši poplatku si samozřejmě vždy určuje příslušná stanice technické kontroly.
Jak dlouho platí evidenční kontrola?
Ihned po absolvování evidenční kontroly klient od příslušné STK obdrží tzv. protokol o evidenční kontrole. Jeho platnost je 30 dnů, během nichž musí dojít ke všem následným úkonům. Poté protokol ztrácí platnost a kontrolu je třeba zopakovat.
To, že evidenční kontrola platí 30 dnů, však automaticky neznamená, že třeba na přepis vozu má člověk také 30 dnů. Jak již článek informuje výše, k přepisu auta musí dojít do 10 dnů od jeho zakoupení. Provedená evidenční kontrola tento termín nedovoluje prodloužit.
Registr vozidel slouží jako evidence jak nových, tak ojetých vozidel, přičemž každý provozovatel vozidla na území České republiky musí svůj vůz do tohoto registru nahlásit, případně provést odhlášení auta.
Odhlášení vozidla z registru probíhá na úřadě s rozšířenou působností po uskutečněné ekologické likvidaci.
Protokol o evidenční kontrole
Platnost evidenční kontroly se prokazuje vydáním tzv. protokolu o evidenční kontrole vozidla. Majitel vozu, nebo osoba s úředně ověřenou plnou mocí ho získá na vybrané stanici technické kontroly, a to ihned po provedení evidenční prohlídky.
Plnou moc k přepisu vozidla lze vyplnit do předpřipraveného vzoru, tudíž není nutné se s ní složitě vypisovat. Její úřední ověření pak stojí pouhých 30 Kč a vyřizuje se na počkání na kterékoliv pobočce České pošty.
Protokol o evidenční kontrole vozidla se vystavuje přímo na jméno a bydliště majitele vozu. Následně ho člověk donese na příslušný úřad obce s rozšířenou působností, kde už zaměstnanec či zaměstnankyně provede samotný převod vozidla.
Kromě protokolu o evidenční kontrole je nutné na úřadu obce s rozšířenou působností předložit i další dokumenty:
- technický průkaz
- osvědčení o registraci
- zelenou kartu
- občanský průkaz
- kupní smlouvu na auto
Zelená karta prokazuje, že je na vozidlo uzavřeno povinné ručení. Pro vyhledání toho nejlevnějšího povinného ručení může řidič využít online kalkulačku povinného ručení, která srovnává nabídky všech osvědčených pojišťoven působících na českém trhu.
Právě velký a malý technický průkaz jsou pro evidenční kontrolu klíčové. Zaměstnanec STK zkoumá, zda informace, které jsou v nich uvedené, odpovídají skutečnému stavu daného vozidla.
Evidenční prohlídka – co se kontroluje?
STK evidenční kontrolu provádí na počkání, jelikož celý úkon netrvá ani příliš dlouho. Opravdu jde pouze o porovnání stavu vozidla s uvedenými údaji. Než STK vydá protokol o evidenční kontrole, musí nejprve ověřit:
- VIN vozidla
- barvu karoserie
- typ motoru
- počet míst k sezení
- výrobní štítek s údaji o vozidle
- rozměry pneumatik a ráfků
- tažné zařízení
Ačkoliv se může zdát výčet položek poměrně dlouhý, STK evidenční kontrolu provede během chvilky. Kdo by nevěděl, co je VIN kód, jinými slovy se jedná o evidenční číslo vozidla.
Evidenční kontrola musí proběhnout skutečně při každé změně vlastníka vozidla, tudíž se provádí i u vozidel dovezených ze zahraničí, při přestavbě auta nebo při změně zápisu tažného zařízení.
V každém případě by si majitelé měli dávat pozor na protokol o evidenční kontrole, který je nutný doložit při převodu vozidla, a rovněž si hlídat jeho expiraci. V roce 2023 platnost evidenční kontroly činí stále 30 dní, do budoucna se však uvažuje o jejím prodloužení.
Jak na přepis vozidla
Evidenční kontrola je jedním z nevyhnutelných kroků přepisu vozidla. Kromě ní je ovšem potřeba vyřídit ještě další záležitosti.
Postup přepisu vozidla krok za krokem:
- Zákazník podepíše kupní smlouvu.
- Vydá se na libovolnou stanici technické kontroly, kde absolvuje evidenční kontrolu.
- Sjedná si povinné ručení, například pomocí online srovnávače, díky čemuž získá zelenou kartu.
- Vyplní formulář k přepisu vozidla.
- Zajde na úřad obce s rozšířenou působností, kde úředník či úřednice provede převod auta na nového majitele.
Aby k přepisu mohlo dojít, musí s sebou klient na úřad obce s rozšířenou působností donést občanský průkaz, zelenou kartu, formulář k přepisu vozidla, velký a malý technický průkaz a protokol o evidenční kontrole.
Evidenční kontrola nepojízdného vozidla
Evidenční kontrolu lze provést i na nepojízdném, případně částečně rozebraném vozidle, a to např. pomocí podvalníku nebo odtahové služby. Důležité je, aby vykazovalo jednoznačné identifikátory vozu, tj. VIN kód a typ motoru.
V případě částečně rozebraného vozidla je také potřeba prokázat, že předložené doklady k němu patří. Dále musí být při prohlídce k dispozici všechny komponenty vozu, aby se mohly zkontrolovat. Toto se týká i evidenční kontroly nepojízdného vozidla.
Každopádně je nutné předložit osvědčení o registraci vozidla. Pokud ho řidič ztratí, obrátí se na úřad obce s rozšířenou působností, kde musí jednoznačně uvést způsob ztráty a vyloučit odcizení.
Není-li si jistý, že osvědčení o registraci vozidla ztratil, a existuje možnost, že mu bylo odcizeno, vydá se na Policii ČR. Zde i v případě domnělé či nepotvrzené ztráty obdrží protokol o odcizení osvědčení o registraci vozidla.