Evropská pojišťovna byla minulý rok ve ztrátě, hlavní důvod byla storna zájezdů
Pandemie koronaviru v minulém roce zasáhla profesní i osobní sférou životů většiny lidí. A nevyhnulo se to ani pojišťovnám. Evropská pojišťovna, jediný tuzemský specialista na cestovní pojištění, zaznamenala ztrátu ve výši 3 milionů korun.
Cestovní ruch po celém světě se už rok otřásá v základech. To pociťuje i ERV Evropská pojišťovna, která nabízí téměř výhradně cestovní pojištění, které bylo v minulém ruce kvůli pandemii koronaviru poptáváno jen velmi málo. ERV hlásí třímilionové ztráty, a to i přes množství opatření, která zavedla.
TIP: Hodí se si přečíst článek o tom, jak jsou na tom cestovní pojišťovny po koronaviru >
Nejlevnější cestovní pojištění od ERV Evropské pojišťovny si loni sjednalo 408 tisíc osob, což je meziročně o 64 % méně. Hrubé předepsané pojistné kleslo o 49 % na 364 milionů Kč.
Storen pobytů dvojnásobně přibylo
Důvodem nízkých zisků nebyl jen zákaz cestování a s tím spojený nižší prodej cestovního pojištění do zahraničí, nýbrž také obrovské náklady na škody. Zatímco v minulosti 65 % všech škodních událostí z cestovního pojištění obnášely léčebné výlohy, loni to bylo pouze 42 %.
Naopak podíl storen pobytů stoupl nad 50 %. „Na konci zimy 2020 jsme řešili až pětkrát více storen než v předchozím roce. Většina z nich se týkala koronavirem zasažených destinací, například Itálie,“ upřesňuje člen představenstva ERV Evropské pojišťovny Štěpán Landík.
Landík popisuje, že lidé také nahlašovali mnoho podezřelých škod, které bylo potřeba prověřovat: „Výrazně přibylo hlášení diskutabilních či spekulativních škod, proto jsme museli ještě důsledněji kontrolovat lékařské zprávy a další předložené doklady.“
Průměrná výše škody v roce 2020 vzrostla o 21 % na 12 900 Kč. Podle pojišťovny záporná čísla způsobil v první řadě nepoměr zvoleného pojistného a vyplacených škod, které koronavirus zásadně ovlivnil.
Cestování s Evropskou pojišťovnou během koronaviru
S přetrvávající pandemií roste zájem o cestovní pojištění proti covidu. Čím dál více pojišťoven proto přichází s připojištěním, které klienty na cestách chrání před riziky spojenými se současnou krizovou situací. Zpravidla však platí pouze v zeleně vyznačených destinacích.
TIP: Některé společnosti speciální pojištění proti koronaviru nenabízí, ale i tak s nimi lze beze strachu cestovat. Například klientům PVZP pojišťovna bude v případě nákazy pojistka vyplacena ze základního balíčku komplexního cestovního pojištění.
ERV cestovní pojištění covid pokrývá i v tmavě červených a černých destinacích, což je u českých pojišťoven výjimečné. Lze tak bezpečně využít i její cestovní pojištění do Egypta, cestovní pojištění do Německa či cestovní pojištění do Rakouska.
UNIQA pojišťovna, AXA pojišťovna, pojišťovna Allianz nebo pojišťovna Slavia nehradí škody vzniklé v červeně vyznačených, tedy rizikových zemích. Cestovním semaforem se řídí například i Generali pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna.
Nově ERV Evropská pojišťovna nabízí také pojištění storna pro případy, kdy je klientovi v důsledku kontaktu s nakaženým nařízena osobní preventivní karanténa, a cesty se proto nemůže zúčastnit.