Nákup a dovoz auta z Německa – podrobný návod
Pořízení vozidla je událost, která se neopakuje v životě často. Nabídka v České republice nemusí vyhovovat každému, a tak stále více získává na popularitě dovoz auta ze zahraničí. Není divu, že mnoho Čechů volí nákup u Německého souseda a automobilové evropské velmoci. Jaké výhody s sebou přináší nákup auta z Německa? Co je potřeba před ním zařídit?
Nákup ojetiny z Německa mnoho lidí volí pro získání výhodnější ceny. Za zmínku však stojí i německé bazary, které nabízí téměř zánovní vozidla. Mezi největší výhody dále zákazníci řadí široký výběr, kvalitu vozidel i hladké vyřízení.
Proč zrovna dovoz auta z Německa?
Hlavním důvodem, proč se v posledních letech čeští řidiči radši spoléhají na automobily dovezené od našeho západního souseda, je především vyšší kvalita německé výroby.
U zánovních vozidel se tedy dá očekávat stále vysoká kvalita a často lepší technický stav.
Svou roli hraje i větší nabídka jednotlivých modelů, menší opotřebení vozů , které se pohybovaly po kvalitních silnicích. Dále je většinou znám skutečný počet najetých kilometrů a další technické údaje.
Výhodou mohou být i nižší ceny, tím spíš pokud se zákazník rozhodne nakupovat vozidlo v bazaru aut v Německu. Navíc nižší cenu lze očekávat i u aut německých značek, naopak české značky vyjdou levněji v Česku.
Co si předem rozmyslet před nákupem auta z Německa
Nákup auta je velká věc i při výběru v Česku. Pokud se však zákazník rozhodne vybírat z německé nabídky, musí si předem ujasnit některé věci:
- o jaký typ vozidla se má jednat
- kolik by auto mělo zhruba stát
- co od něj očekává, např. z hlediska výbavy
Po ujasnění těchto údajů se může výběr velmi usnadnit. Navíc se představa o dovozu auta z Německa stává o něco reálnější.
Vždy je dobré se také ujistit, zda nebude lepší nakupovat za pomoci experta. Ti pomáhají s překladem všech důležitých dokumentů i se samotným nákupem z Německa.
Kde auto z Německa sehnat
Možností, kde auto z Německa sehnat za výhodnou cenu, je samozřejmě více. Mezi ně patří některé z velkých inzertních serverů jako například mobile.de. Ty si zákazníky získaly dostupnými cenami a širokým výběrem.
V přehledném vyhledávači si nejdříve zájemce označí jím vybraná kritéria, jako je typ vozu, značka, maximální výše ceny a podobně. A poté již může vybírat z nabídky více než jednoho a půl milionu automobilů.
Mobile.de navíc nabízí nová i ojetá auta. Dostupné jsou nové i ojeté limuzíny či veteráni a to vše za velmi přátelské ceny. Cena ojetých aut loni stoupla v průměru o 5 %, a tak se zajisté vyplatí poohlédnout po těch nejatraktivnějších nabídkách. I když portál mobile.de má velmi dobré reference, je potřeba při nákupu ojetiny opatrnost, tak zde seznam, na co si dát pozor při koupi ojetého auta.
Další variantou je obrátit se přímo na některého z českých dovozců, který většinou dokáže potřebné formality vyřídit přímo za motoristu.
Existuje samozřejmě také možnost fyzické návštěvy některého z autobazarů v této zemi. To však může zbytečně zájemci zabírat čas i peníze vynaložené na cestu. Navíc si často ani žádný z nabízených vozů nevybere a odjíždí s prázdnou.
Poměrně zajímavou alternativou k nákupu vozidla v autobazaru nebo přes inzerát jsou online dražby aut, které se pořádají na aukčních portálech. V internetových aukcích je možné vydražit automobil nezávisle na místě, kde se nachází. Aukční firma navíc vyřídí část administrativních úkonů.
Mobile.de česky
Mobile.de/cz. nabízí více než 1,4 milionů vozidel z celé Evropy. Ať už zákazník shání nová či ojetá auta, veterány nebo další nezvyklé druhy, na mobil.de zaručeně uspěje.
I přestože je mobile.de německý portál a prodejce, čeští zákazníci na něm mohou nakupovat také.
Nastavit Mobil de česky totiž zvládne úplně každý. Stačí jen v levé horní části zaškrtnout možnost česky, nebo rovnou zadat adresu mobile.de/cz/. Poté je již celá stránka česky a zákazník může vybírat.
Bazar aut Německo
Sehnat auto z Německa lze ještě levněji díky nabídce ojetých vozů. I ty jsou však většinou ve velmi dobrém stavu, zato jejich cena může být až poloviční oproti novému vozu.
Navíc ojeté vozy nabízí mnoho webových stránek, tudíž výběr je skoro stejně rozmanitý jako u nových aut. Mezi německé bazary patří již zmiňovaný mobile.de, AutoScout24, OOYYO a mnoho dalších.
Hodně zákazníků má strach z nákupu ojetých vozů v německém bazaru. Přitom způsob, jak probíhá koupě auta v bazaru, je opravdu jednoduchý. Funguje totiž úplně stejně jako při nákupu nového automobilu.
Některé německé bazary získaly špatnou pověst, je tedy logické, že některým lidem nemusí být nakupování z Německa příjemné.
Pro bezpečný nákup auta v Německu je třeba prověřovat a to jak prodejce, tak údaje o autě. Nejlepší možností je si sjednat osobní setkání za účelem prohlídky auta či nakupovat u ověřených prodejců.
Co má zákazníka zajímat, když kontaktuje prodejce
Po výběru toho pravého automobilu je dobré se vždy ještě ujistit o důležitých údajích, které mohou koupi nějakým způsobem ovlivnit. Mezi ty patří:
- technický stav vybraného vozidla
- technický průkaz a servisní knížka
- historie automobilu
- cena
Pokud se i tak zákazník rozhodne pro nákup auta z Německa, přichází na řadu vyřízení platby.
Pozor je třeba dávat i na obsah povinné výbavy zakoupeného vozidla. Povinná výbava Německo se totiž liší od té české, jedná se však jen o malé detaily, které lze jednoduše spravit.
Průběh platby a co následuje po ní
V případě, že si zákazník některý z vozů vybere, je většinou potřeba ho před platbou zarezervovat. Poté následuje zaslání osobních údajů a dalších dokumentů a na závěr platba, která probíhá většinou na místě a v hotovosti.
Tímto bohužel výdaje ještě nekončí. Po prohlídce vozidla, jeho vyzkoušení a podepsání kupní smlouvy a zaplacení, řidičova cesta nepovede zpět do Česka, avšak na nejbližší úřad.
Nejprve je totiž nutné, zajistit si povinné ručení v některé z místních pojišťoven. Potom se nový majitel odebere na evidenční úřad.
Zde se vozidlo zaregistruje a on získá malý německý technický průkaz s osvědčením o registraci. Dále mu bude přiděleno číslo registrační značky, jejíž výrobu si ovšem musí sám zajistit.
Poté, co je značka získána, musí vlastník opět na registrační úřad, kde mu vydají samolepku na registrační značku a exportní průkaz.
Druhou variantou je převoz na vozíku. Tento způsob slouží pro řidiče, který chce zařizovat registrační značku až v Česku např. z důvodu vystavení SPZ na přání. Jeho půjčení vyjde zhruba na 1 000 Kč za den. Další možností je zařízení dočasné registrační značky, ta stojí od 3 000 Kč.
Co je potřeba zařídit v ČR
Dovozem auta domů však ještě běhání po úřadech nekončí. Vozidlo je totiž nutné i u nás zaregistrovat. Motorista proto musí ještě absolvovat technickou a evidenční prohlídku a měření emisí.
Dále si musí nechat schválit český technický průkaz, zaplatit české povinné ručení, nechat samotné vozidlo přihlásit do registru motorových vozidel a získat českou registrační značku. Těmito úkony lze pověřit i někoho jiného, stačí mu udělit plnou moc na převod auta.
Potom by si ještě měl vybrat Českou pojišťovnu, kde si objedná české povinné ručení a případně i havarijní pojištění. I to nejlevnější havarijní pojištění může klientovi ušetřit mnoho peněz a starostí.
Při jeho sjednávání majiteli nového auta výrazně pomůže služba přes internet pro povinného ručení srovnání, která umožní získat nabídky od více pojišťoven a ušetří čas i peníze. V případě, že vše dobře dopadne, si pak již může užívat svého nového vozu a plánovat, co s ním podnikne.