Ověření platnosti dálniční známky – kontrola, pokuty

Než řidič vjede na dálnici, měl by se ujistit, že nemá prošlou známku. Jinak mu totiž hrozí pokuta ve výši až desítek tisíců korun. Jak zjistit platnost dálniční známky? A dá se prodloužit?

Na začátku roku 2021 klasické papírové dálniční známky nahradily známky elektronické. Ty s sebou nesou řadu plusů. Jedním z nich je i to, že si lze na internetu jednoduše ověřit její platnost a spravovat údaje, které se jí týkají.

Velkou výhodu představuje i skutečnost, že si řidič může navolit libovolný počátek platnosti. Roční dálniční známka tedy nekončí automaticky 31. prosince. V případě koupě například 1. 6. 2021, končí platnost roční dálniční známky 31. 5. 2022.

Pokud má člověk doma přívěsný vozík za automobil, pak pro něj neplyne povinnost zakoupit si dálniční známku pouze ke káře za auto. Stačí, že platnou známku má automobil, který vozík za sebou táhne.

Povinné ručení v ČR musí mít všechna auta zapsaná v registru motorových vozidel.
Porovnat nabídky povinného ručení >

Ověření platnosti dálniční známky

Platnost elektronické dálniční známky se dá ověřit na webu edalnice.cz. Pomocí několika kliknutí se zde řidič přesně dozví, od kdy do kdy může jezdit po českých dálnicích, aniž by mu hrozila pokuta.

Jak zjistit platnost dálniční známky?

  1. V horním menu na webu edalnice.cz uživatel přejde do sekce Elektronická známka.
  2. Na nově otevřené stránce sjede níž, kde najde formulář s názvem Ověření platnosti.
  3. Zadá stát registrace vozidla a SPZ.

Hned poté se dozví, zda je jeho elektronická dálniční známka stále platná či zda není jeho vozidlo od úhrady osvobozeno.

Kromě ověření platnosti dálniční známky mohou řidiči na tomto webu spravovat také následující:

  • informace o zakoupené známce
  • změna počátku platnosti známky
  • změna SPZ před počátkem platnosti známky
  • nastavení notifikací a kontaktních údajů

Opět mu k tomu stačí zadat stát registrace vozidla, SPZ a také autorizační kód. Ten se dá najít na potvrzení o úhradě, které každý obdrží při nákupu.

Platnost elektronické dálniční známky

Elektronická dálniční známka začíná platit v den a čas, kdy je částka připsána na účet prodejce. Kdo chce na dálnici vyrazit hned, měl by úhradu provést platební kartou. Při platbě bankovním převodem si člověk počká několik hodin až dní.

V den, kdy platnost známky končí, může řidič beze strachu z pokuty jezdit po dálnici do 23 hodin 59 minut a 59 vteřin. Platnost roční dálniční známky zakoupené 1. 1. 2022 tedy skončí 31. 12. 2022 v 23:59:59 hodin. 

DRUH ZNÁMKYPLATNOST ZNÁMKY
Roční dálniční známka365 dní bez ohledu na kalendářní rok
Měsíční dálniční známka30 dní bez ohledu na kalendářní měsíc
Desetidenní dálniční známka10 dní bez ohledu na víkendy či státní svátky

Přesné počáteční i koncové datum platnosti řidič nalezne v potvrzení, které po zakoupení známky obdržel e-mailem. Elektronická dálniční známka není přenosná. Lze ji tedy použít výhradně ve spojení s vozidlem, pro které byla zakoupena.

změnu platnosti dálniční známky může řidič požádat pouze tehdy, když změní svou SPZ kvůli jejímu zničení či ztrátě. Učiní tak pomocí příslušného formuláře a kopie dokumentu o změně SPZ, které e-mailem nebo poštou zašle Státnímu fondu dopravní infrastruktury.

Platnost dálniční známky – zpoplatněné úseky

V České republice je známka potřebná pro jízdu po téměř celé dálniční síti. Zpoplatněné úseky se dají poznat velice snadno, jsou totiž označeny cedulemi Dálnice a následně Konec dálnice. Pomoci v tomto případě může také navigace online.

Kompletní přehled zpoplatněných dálničních úseků v České republice:

  • D0 – Modletice–Slivenec
  • D1 – Chodov–Kývalka, Holubice–Kroměříž-západ, Kroměříž-východ–Říkovice, Přerov-Předmostí–Rudná
  • D2 – Chrlice–státní hranice
  • D3 – Mezno–Čekanice, Měšice–Veselí nad Lužnicí-sever, Veselí nad Lužnicí-jih–Úsilné
  • D4 – Jíloviště–Háje
  • D5 – Třebonice–Beroun-východ, Beroun-západ–Ejpovice, Sulkov–státní hranice
  • D6 – Jeneč–Krušovice
  • D7 – Kněževes – Knovíz
  • D8 – Zdiby–Řehlovice, Knínice–státní hranice
  • D10 – Stará Boleslav–Bezděčín, Kosmonosy–Ohrazenice
  • D11 – Jirny–Jaroměř-sever
  • D35 – Sedlice–Ostrov, Mohelnice-jih–Křelov, Holice–Lipník nad Bečvou
  • D46 – Vyškov-východ–Prostějov-jih, Držovice–Hněvotín
  • D48 – Bělotín–Bělotín-východ, Rybí–Frýdek-Místek, Rybí–Frýdek-Místek-východ, Dobrá–Žukov
  • D52 – Rajhrad–Pohořelice-sever
  • D55 – Hulín–Otrokovice-sever, Otrokovice-východ–Napajedla
  • D56 – Hrabová-průmyslová zóna–Frýdek-Místek-sever, Hrabová-průmyslová zóna–Frýdek-Místek-západ

Zejména kolem velkých měst, jako je Praha, Brno či Plzeň, se vyskytují nezpoplatněné úseky. I ty jsou řádně označeny. Po nezpoplatněných úsecích mohou všichni řidiči jezdit bez dálniční známky, tedy zcela zdarma.

Kdo si není jistý, kam může beze strachu vjet i bez dálniční známky a kde mu naopak hrozí pokuta, pomůže mu mapa na webu edalnice.cz. Vyobrazuje veškeré zpoplatněné a nezpoplatněné úseky a také samoobslužné kiosky určené k prodeji dálničních známek.

Před cestou do zahraničí by si měl řidič zjistit, jak to se zpoplatněnými úseky vypadá v dané zemi. Nesmí zapomenout také na online pojištění do zahraničí, s jehož výběrem mu pomůže srovnání cestovního pojištění.

Kontrola platnosti dálniční známky – pokuty

Platnost dálniční známky ověřují na parkovištích a odpočívadlech u zpoplatněných úseků kontrolní orgány Policie ČR a Celní správy ČR. Podle SPZ vozidla okamžitě poznají nejen to, zda má platnou známku, ale také to, zda je vůz od poplatku osvobozen.

Kontrola platnosti dálniční známky se provádí také přímo na zpoplatněných úsecích. Slouží k tomu kontrolní brány se vzdáleným připojením a také hlídková vozidla, která jsou vybavena kamerovým systémem pro rozpoznávání SPZ.

A jak je to při kontrole dálniční známky s výší pokut?

  • odhalení řidiče na zpoplatněném úseku dálnice bez platné elektronické dálniční známky (pokud se na něj nevztahuje osvobození) – pokuta až 20 000 Kč
  • zneužití osvobození; fyzická nebo právnická osoba podá oznámení osvobození, aniž by na něj měla nárok, ve snaze záměrně systém zneužít – pokuta až 20 000 Kč
  • jízda po zpoplatněném úseku dálnice vozidlem, na které se osvobození vztahuje, ale řidič oznámení osvobození nepodal, přestože to zákon vyžaduje – pokuta až 5 000 Kč
  • nenahlášení Státnímu fondu dopravní infrastruktury do 10 pracovních dní, že pominuly důvody pro osvobození – pokuta až 5 000 Kč

Pokud vozidlo nemá platnou elektronickou dálniční známku nebo není osvobozeno, systém pořídí také jeho fotografie. Vzápětí software záznam rozdělí na fotografii a data. Dále už pracuje pouze s daty, která odesílá do systému kontroly dálniční známky.

Fotografie se uloží pouze na stanovenou ochrannou dobu, ve které si je Policie ČR či Celní správa ČR může vyžádat pro případné správní řízení. Po uplynutí této doby se fotografie automaticky smažou.

Havarijní pojištění sice nezaplatí za dálniční známku, ale škody vzniklé na dálnici už ano.
Prohlédnout si nabídky havarijního pojištění >

Kontrola dálniční známky – kdo si ji musí pořídit?

Povinnost pořídit si elektronickou dálniční známku se týká motorových vozidel, která disponují minimálně 4 koly a nejvyšší povolenou hmotností do 3,5 tuny. Na přípojná vozidla a motocykly se povinnost nevztahuje.

Od 1. ledna 2021 se rozšířil výčet vozidel, která jsou od této povinnosti osvobozena, a mohou tak po dálnici jezdit i bez známky – tedy zcela zdarma. O která vozidla se jedná?

  • Historické vozy s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla,
  • vozidla s elektrickýmvodíkovým nebo hybridním pohonem, jejichž hodnota emisí CO2 nepřesahuje 50 g/km a jsou vybavena speciální SPZ začínající písmeny EL,
  • vozy přepravujíc držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P,
  • vozidla, která slouží k přepravě nezaopatřených dětí léčených kvůli zhoubným nádorům nebo hemoblastóze.

Majitelé vozů výše uvedených typů jsou od dálničních poplatků osvobozeny automaticky. Na základě podání žádosti se jim mohou vyhnout také tato vozidla:

  • Automobily, které jsou provozované domovy pro osoby se zdravotním postižením a slouží k jejich přepravě,
  • vozidla s elektrickýmvodíkovým nebo hybridním pohonem s hodnotou emisí CO2 do 50 g/km, která nejsou vybavena speciální SPZ začínající písmeny EL,
  • vozidla s elektrickýmvodíkovým nebo hybridním pohonem s hodnotou emisí CO2 do 50 g/km, která jsou registrována v zahraničí.

Příslušný formulář, kontakty a instrukce, které pomohou s podáním žádosti, jsou k dohledání na webu edalnice.cz.

Dálnice zpohodlňuje cesty jak na domácích silnicích, tak i v zahraničí. Pro pohodlné cestování i za hranicemi je tu cestovní pojištění.
Srovnat nabídky cestování pojištění >

Cena dálniční známky 2023

Česká vláda již dříve varovala, že roku 2023 dálniční známky postihne zdražení, a to zejména kvůli modernizaci dálniční sítě. Nakonec však ministerstvo přišlo s prohlášením, že se avizované zdražení o 1 rok odkládá.

Cena dálniční známky v roce 2023 tedy zůstává stejná jako v roce 2021:

Roční dálniční známkaTřicetidenní dálniční známkaDesetidenní dálniční známka
Standardní cena1 500 Kč440 Kč310 Kč
Eko cena750 Kč220 Kč155 Kč

Standardní cena se týká aut s hmotností do 3,5 tuny. Dále se částka mění v závislosti na typu vozidla, pro které má platit.

Výhodnější je tzv. eko cena, a to dokonce o polovinu. Jedná se o sníženou sazbu dálničního poplatku pro vozidla poháněná stlačeným zemním plynem (CNG) nebo biometanem.

Kde koupit dálniční známku?

Od zavedení elektronické dálniční známky je nejoblíbenějším a nejjednodušším způsobem nákupu e-shop edalnice.cz. Díky němu si lze známku obstarat velice rychle a odkudkoliv. Stačí k tomu počítač, mobil či tablet s internetovým připojením.

Online nákup dálniční známky probíhá v těchto krocích:

  1. Zákazník na webu edalnice.cz klikne na tlačítko Koupit známku. Nachází se v pravém horním rohu domovské stránky.
  2. Zadá do formuláře informace o vozidle (stát registrace, SPZ, požadovaný počátek platnosti a druh známky) a svůj e-mail.
  3. Vybere si způsob platby – kartou či bankovním převodem.
  4. Provede platbu.

Proběhne-li vše v pořádku, obdrží zákazník na účet potvrzení o zaplacení dálniční známky. Pokud platil kartou, může na dálnici vyrazit okamžitě, pokud převodem, několik hodin až dní si počká.

Kromě e-shopu je možné dálniční známku zakoupit také na některém z prodejních míst:

  • čerpací stanice EuroOil
  • pobočky České pošty
  • samoobslužné kiosky (nacházejí se většinou u hraničních přechodů)

Ve všech třech případech nákup probíhá podobně. Zákazník obsluze sdělí potřebné údaje (požadovaný druh dálniční známky, SPZ, začátek platnosti a případný nárok na eko cenu), zaplatí ji a ihned obdrží potvrzení.

Rozdíl u samoobslužných kiosků tkví pouze v tom, že si uživatel ze všeho nejdříve zvolí jazyk a údaje zadá sám. Jejich kompletní přehled i dalších prodejních míst je dostupný na webu edalnice.cz.