Jak uzavřít povinné ručení?
Uzavření povinného ručení je nezbytným krokem během koupě nového auta. Zorientovat se v desítkách nabídek na českém trhu může být velice komplikované, portál 123ruceni to však svou kalkulačkou povinného ručení výrazně usnadňuje.
Proč si sjednat povinné ručení u 123ruceni.cz?
- nejlevnější zákonné pojištění auta 2023 online
- ceny povinného ručení auta již od 968 Kč
- zelenou kartu klient obdrží e-mailem
- možnost nejrůznějších připojištění
- v nabídce nechybí online pojištění motorky
Následující článek čtenáře seznamuje s tím, jak uzavřít povinné ručení. Radí jim, jak využít srovnávače a na co se při výběru produktu soustředit. Dále se čtenář dozví, kdo všechno musí a může zákonné pojištění vozidla uzavřít a kdy tak učinit, aby nehrozily tisícikorunové pokuty.
Jak uzavřít povinné ručení – kalkulačka povinného ručení
Prvním krokem ke sjednání zákonného pojištění auta je výběr ideálního produktu. S tím pomáhá online kalkulačka, kterou provozuje portál 123ruceni.cz. S kalkulačkou je povinné ručení až o 50 % levnější než při sjednání na pobočce a jeho cena začíná již na 968 Kč ročně.
Uživatel do formuláře kalkulačky zadá parametry svého vozidla a také osobní údaje. Na jejich základě mu služba vygeneruje přehled produktů od ověřených českých pojišťoven. Vyplnění formuláře je zcela nezávazné a nic nestojí.
Kalkulačka řadí nabídky vzestupně od nejlevnějšího povinného ručení. Uživatel tak okamžitě vidí produkt, který se mu vyplatí nejvíc, aniž by musel složitě hledat. Pročte si nabídky, které ho zaujaly, porovná je a vybere si libovolnou z nich.
Poté už mu nezbývá nic jiného než dle instrukcí pokračovat ke sjednání zákonného pojištění vozidla. Zadá všechny další údaje, které po něm poskytovatel požaduje, a poté počká, až ho telefonicky či písemně kontaktuje. Následně se společně domluví na dalším postupu, podepsání smlouvy, způsobu zaplacení apod.
Další způsob jak uzavřít povinné ručení, je osobně v pojišťovně. Upřednostňují ho zejména starší lidé a všichni, kdo si příliš nerozumí s internetem. Tato možnost však zabere podstatně více času a také je dražší. Za online sjednání totiž pojišťovny poskytují nemalé finanční bonusy.
Jak uzavřít povinné ručení – možnosti platby
Způsob úhrady povinného ručení záleží na konkrétním poskytovateli a na znění smlouvy, kterou klient podepsal. Pokud si produkt sjednal online, zpravidla může vybírat z následujících možností, jak povinné ručení zaplatit:
- platební či kreditní kartou
- bankovním převodem
Nejrychlejší a tím pádem i nejoblíbenější je platba kartou. Naprostá většina pojišťoven využívá platební bránu GoPay, která zajišťuje tu nejvyšší bezpečnost bankovních transakcí. Úhrada bankovním převodem trvá 1 až 3 pracovní dny, což celý proces sjednání povinného ručení zpomaluje.
Jakmile poskytovatel obdrží peníze na svůj bankovní účet, odešle klientovi zelenou kartu online. Ta představuje mezinárodně platné potvrzení o zaplacení povinného ručení. Na e-mail ji zasílají pojišťovny Allianz, ČSOB, Generali, Kooperativa, Slavia pojišťovna a ČPP.
Jakmile má klient zelenou kartu u sebe, nabývá povinné ručení platnosti. Tento doklad by měl mít každý řidič neustále v autě, v opačném případě mu hrozí pokuta v rozmezí 1 500 Kč až 3 000 Kč. Povinnost předložit zelenou kartu při silniční kontrole platí také na území cizích států.
Kdy uzavřít povinné ručení?
Povinné ručení musí klient sjednat k datu, kdy se stane vlastníkem vozu. Řada lidí si chybně myslí, že se majitelem stává až tehdy, kdy dojde k přepisu auta a on je zapsán ve velkém technickém průkazu. Ve skutečnosti se jím však stává již v okamžiku uzavření kupní smlouvy.
V případě, že si nový vlastník vozu povinné ručení nesjedná, hrozí mu nemalé pokuty. Konkrétně se jedná o následující:
- úhrada příspěvku do garančního fondu České kanceláře pojistitelů za celou dobu, kdy nebylo vozidlo pojištěno, a to již od prvního dne (výše příspěvku se pohybuje od 20 Kč do 300 Kč dle kategorie vozidla za jeden den)
- pokuta za provozování vozidla v rozporu se zákonem, která hrozí již od prvního dne, kdy je vozidlo používáno v rozporu se zákonem (ve výši 5 000 Kč – 40 000 Kč ji uděluje obecní úřad obce s rozšířenou působností)
Jakmile staré povinné ručení přestane platit, musí klient neprodleně zaplatit nové. Kdy uzavřít povinné ručení, aby nehrozily žádné sankce? Nejpozději ode dne následujícího po dni skončení starého pojištění. V opačném případě je nutné odhlášení auta a odevzdání poznávací značky do depozitu, a to do 14 dnů.
Pokud majitel vozidla do 14 dnů od skončení pojištění neuzavře pojištění nové, může dostat pokutu v rozmezí 2 500 až 4 000 Kč. To stejné platí o změně povinného ručení.
Kdo může uzavřít povinné ručení?
Povinné ručení musí mít sjednané každé vozidlo, kterému byla přidělena registrační značka či technický průkaz nebo je používáno na veřejných komunikacích. Uzavírá ho vlastník či spoluvlastník tuzemského vozidla nebo řidič cizozemského vozidla, nestanoví-li to zákon jinak.
Existují výjimečné případy, ve kterých není nutné zákonné pojištění vozidla sjednávat. Kdo takovou povinnost nemá?
- řidič vozidla ze zahraničí, který je držitelem platné zelené karty vydané pojišťovnou v cizím státě, nebo vozidla, jehož pojištění odpovědnosti na území České republiky je zaručeno kanceláří pojistitelů cizího státu
- složka integrovaného záchranného systému pro všechna vozidla neužívaná k podnikání
- bezpečnostní informační služba pro její vozidla
- Ministerstvo obrany pro vozidla provozovaná Vojenským zpravodajstvím
- Ministerstvo vnitra pro vozidla provozovaná Úřadem pro zahraniční styky a informace a pro vozidla
- Policie České republiky útvarů služby kriminální policie a vyšetřování a obec pro vozidla provozovaná jednotkami sborů dobrovolných hasičů obce
Kromě toho, že se liší ceny povinného ručení podle obsahu a typu vozidla, se odvíjejí i od profilu klienta – od jeho věku a zkušeností. Řidiči ve věku od 18 do 25 let jsou pro pojišťovny nejrizikovější skupinou, a tak musí nejvíce platit.
Majitel vozidla však není jediný, kdo může uzavřít povinné ručení. Česká legislativa povoluje, aby byl pojistníkem automobilu jiný subjekt než provozovatel či majitel vozidla. Mnoho mladých lidí si proto nechává povinné ručení sjednat například na jméno svých rodičů či starších přátel, čímž ušetří až tisíce korun.