Příruční zavazadlo do letadla – rozměry, co si můžu vzít?
Vysněná cílová destinace, zakoupené letenky a připravené pasy. Přichází čas si zabalit. Jak je známo, aerolinky mají obecně velmi přísná pravidla pro odbavení zavazadel, a tak je nutné být skvěle připraven. Pokud se pasažéři nechtějí ocitnout při kontrole v palčivé situaci, vyplatí se si předem zjistit, co nepatří do příručního zavazadla do letadla. Jaké mají být rozměry příručního zavazadla?
V ceně i těch levných letenek již běžně bývá příruční zavazadlo. Kufry, které se odbavují, jsou obvykle za příplatek. Proto mnoho cestujících již dnes využívá pouze možnosti příručního zavazadla.
Jejich nevýhoda však tkví v tom, že ne vše může být v příručním zavazadle v letadle převáženo. Překážkou jsou také předem dané rozměry a váhové limity.
Co je to příruční zavazadlo?
Příruční zavazadlo se jinak nazývá kabinové zavazadlo (anglicky cabin nebo hand baggage). Jak je již zřejmé ze samotného názvu, jedná se o zavazadlo, které si může cestující vzít s sebou na palubu letadla a během letu k němu má přístup. Zpravidla bývá v ceně letenky.
Druhým typem zavazadel jsou zavazadla zapsaná (odbavená), která putují klasicky na palubu letadla, ovšem s tím rozdílem, že pasažéři k nim nemají během cesty přístup.
Příručním zavazadlem může být téměř cokoliv. Může se jím stát kabelka, taška přes rameno, batoh, taška na notebook nebo fotoaparát. Využít kufr jako příruční zavazadlo je samozřejmě také možnost. Příruční zavazadlo batoh je však aerolinkami nejvíce doporučované, jelikož zabírá méně místa než kufřík.
Někteří lidé dnes již létají pouze s příručním zavazadlem, taková cesta je levnější, navíc odbavení na letišti trvá kratší dobu.
Příruční zavazadlo by se nakonec mělo uložit do přihrádky nad hlavou či pod sedačku. Nemělo by se umisťovat na klín nebo pod nohy, tento prostor musí zůstat při vzletu prázdný.
Jaká má být velikost příručního zavazadla do letadla?
Na velikosti příručního zavazadla do letadla velmi záleží. Při nesplnění předem daných podmínek hrozí cestujícím nepříjemná pokuta, která dovolenou zbytečně prodraží.
Změřit si předem svou velikost příručního zavazadla je to nejlepší, co může člověk udělat. Ušetří peníze za pokutu, za které si na dovolené může pořídit něco hezkého. Zároveň se také vyhne komplikacím při odbavení na letišti a cestou skrze terminály ho nebude provázet stres.
Rozměry příručního zavazadla do letadla
Na otázku, jaké rozměry příruční zavazadlo musí mít, neexistuje jednotná odpověď. Toto základní pravidlo není dáno univerzálně, každá aerolinka si o velikosti příručního zavazadla rozhoduje sama.
Je tak nutné se před cestou seznámit s požadavky konkrétní letecké společnosti, obvykle je tato informace snadno dohledatelná.
Nejčastější povolená velikost příručního zavazadla do letadla je 55 x 40 x 20 cm, některé letecké společnosti povolují ještě větší zavazadla (např. ČSA), jiné naopak menší. Například ekonomické aerolinky společnosti Ryanair umožňují rozměry příručního zavazadla 40 x 20 x 25.
V následující tabulce jsou přehledně zobrazeny údaje o povolených rozměrech příručních zavazadel u často využívaných aerolinek. Rozměry jsou uvedeny ve formátu výška x šířka x hloubka.
Aerolinka | Rozměry a váha |
---|---|
Ryanair | 55 x 40 x 20 cm, 10 kg |
EasyJet | 55 x 38 x 20 cm, bez limitu |
Wizz Air | 55 x 45 x 23 cm, 10 kg |
Czech Airlines | 55 x 45 x 25 cm, 8 kg |
Smartwings | 56 x 45 x 25 cm, 8 kg |
Norwegian | 55 x 40 x 23 cm, 10 kg |
Emirates | 55 x 38 x 30 cm, 7 kg |
Tabulka nemusí být aktuální, údaje mohou společnosti obměňovat. Vhodné je si podmínky ověřit přímo na webových stránkách společnosti.
U většiny společností je také možné si ke kabinovému zavazadlu vzít navíc ještě malou kabelku, například o rozměrech 40 x 25 x 20. Někdy je však toto zavazadlo navíc při kontrole vložit do příruční tašky.
V tabulce výše je mimo jiné uvedena i společnost Smartwings. Co říkají o zavazadlech Smartwings diskuze?
Váha příručního zavazadla
Příruční zavazadlo do letadla je omezeno kromě rozměrů také váhovým limitem. Ani v tomto případě nenacházejí aerolinky shodu, obvykle se však povolená váha pohybuje okolo 5–10 kg.
Platí, že do ekonomické třídy je obvykle povoleno zavazadlo s přísnějším limitem hmotnosti. K cestujícím v první třídě mohou být aerolinky shovívavější.
Dobrým pomocníkem je domácí váha na zavazadla. Člověk si díky ní může být předem jistý, že jeho zavazadlo splňuje veškeré parametry a bez obtíží projde letištní kontrolou.
Ti, kteří často cestují s příručním zavazadlem, tento produkt jistě ocení. Za ne příliš velkou investici do váhy na zavazadla se člověk s jistotou vyhne poplatkům. Ceny váhy se pohybuje v rozmezí 150 – 1000 Kč.
Kontrola velikosti příručních zavazadel
Pravidla aerolinek rozhodně nejsou k tomu, aby se porušovala. Rozměry ani obsah příručních zavazadel by se tedy neměly brát na lehkou váhu. Někdy jsou však rozměry kontrolovány pouze od oka, některé z aerolinek nicméně při kontrole bývají přísné.
Příruční zavazadlo musí splňovat podmínky rozměrů a váhy, jinak se může let prodražit nebo odbavení přerušit.
Do rozměrů příručního kufru do letadla se počítají také kolečka i jiné výstupky včetně madla. Rozměr kufru je vhodné rozmýšlet již při nákupu.
Vůle při kontrole je okolo 0,5 – 1 cm. Přesahuje-li zavazadlo jeden z parametrů pouze o centimetr, není se třeba obávat, že by mohl nastat problém. Vyšší odchylky od dané velikosti se však nevyplatí přehlížet a očekávat, že to projde. Raději by měl člověk sáhnout po jiném zavazadle.
Obzvlášť striktní pravidla mají nízkonákladové aerolinky, které nabízejí velmi levné lety. Pečlivě kontrolují jak cestující, tak zavazadla. Například příruční zavazadlo Ryanair musí splňovat rozměr 55 x 40 x 20, pokud se tak nestane, hrozí pokuta až 50 eur.
Co si můžu vzít do příručního zavazadla do letadla?
Přísná pravidla se netýkají pouze rozměrů a váhy příručních zavazadel. Jsou také dány zásady rozhodující o tom, co může být v příručním zavazadle do letadla.
Jak již bylo řečeno, cestující mají k zavazadlu během letu neomezený přístup, z důvodu bezpečnosti jsou tak omezeny předměty, které si do něj může člověk vzít.
S čím tedy nebude v kabinovém zavazadle problém?
- mobil a fotoaparát
- notebook
- peníze a platební karty
- tekutiny do 100 ml
- lithiové baterie, powerbanky
- cennosti
- 1 ks zapalovače
- e-cigarety – samozřejmě se během letu nesmí používat
- netekuté jídlo
- kulmu, fén, žehličku na vlasy
Co se týče powerbanky, letecké společnosti mají stanoveny určitou kapacitu baterií. Například do příručního zavazadla Ryanair nesmí baterie či powerbanka s vyšší kapacitou než 160 Watthodin.
Výčet zakázaných předmětů je poměrně rozsáhlý. Co tedy všechno nepatří do příručního zavazadla?
Co nepatří do příručního zavazadla?
Uvnitř kabinového zavazadla nesmí být žádné nebezpečné předměty, které by na palubě letadla mohly ohrožovat životy lidí. Patří sem:
- zbraně a podobné předměty
- paralyzéry, obušky, aj.
- předměty s ostrou hranou a ostrým hrotem
- pracovní nářadí
- sportovní náčiní – např. baseballová pálka
- hračky, které vypadají jako zbraně
- manikúra
- hořlavá kosmetika – laky na vlasy
Ostré předměty mají několik výjimek. Na palubu letadla si člověk může vzít pilník, nůžky na nehty nebo jednorázové holítko. Podmínkou je, aby předmět nebyl delší než 6 cm.
Jak je to s jednotlivými kategoriemi produktů? Může si člověk do příručního zavazadla vzít kosmetiku a jak je to s léky nebo alkoholem?
Tekutiny v letadle
Pro tekutiny platí zvláštní pravidla. Jednotlivé kapaliny musí být v lahvičkách o objemu maximálně 100 ml.
Mezi časté omyly patří domněnka, že se jedná o objem samotné kapaliny, což by znamenalo, že například 100 ml šamponu v 400 ml obalu by bez problému prošel. Tak to však není, jedná se opravdu o velikost lahvičky, nikoliv množství tekutiny.
Jednotlivé lahvičky poté musí být umístěny do průhledného sáčku s rozměrem 20 x 20 cm, a to v celkovém objemu maximálně 1 litr.
Co dalšího se ještě řadí mezi tekutiny?
- Spreje
- Pěny
- Pasty
- Jelení loje
- Rtěnky
Sáček s tekutinami se při letištní kontrole musí vyndat ze zavazadla, aby byl zkontrolován.
TIP: Přes kontrolu lze snadno pronést prázdnou lahev, do které lze u gatu napustit čistou vodu. To zakázané není.
Kosmetika
Kosmetika musí splňovat základní pravidla týkající se převozu tekutin. Důležité je neopomenout, že do tekutin se počítají také rtěnky či balzámy na rty.
Hořlavá kosmetika do letadla vůbec nepatří, na laky na vlasy či odlakovače na nehty tak musí dámy bohužel zapomenout.
Kosmetika, která nepatří mezi tekutiny, se může převážet bez omezení, např. pudry.
Léky
Převoz léků je samozřejmě povolen. Doporučuje se však, aby byly převáženy v originálním obale, ideálně s předpisem od lékaře.
Podobné pravidla se také vztahují na injekční jehly určené k aplikaci inzulínu.
Na zdravotní pomůcky se nevztahuje podmínka 100 ml jako pro jiné tekutiny. Ovšem je potřeba převoz takových léku předem oznámit kontrole. Problémy nenastanou ani s kapkami do očí či roztoku pro kontaktní čočky.
Alkohol
Chtějí-li cestující převézt lahev alkoholu, například jako dárek pro příbuzné, bohužel ji nemohou přibalit do kabinového zavazadla. Výjimku má jen alkohol zakoupený v bezcelní zóně letiště po odbavení.
Alkohol je však možné převážet v odbaveném zavazadle. Povolené množství je 5 litrů nápoje s obsahem 25 – 70 % alkoholu na 1 cestujícího.
Stejně tak není možné si s sebou do příručního zavazadla vzít nealkoholické pití, přesahuje-li hranici 100 ml.
Co může a co nesmí do příručního zavazadla je přehledně zobrazeno v tabulce:
Povolené předměty | Zakázané předměty |
---|---|
elektronika a powerbanky | ostré a tupé nebezpečné předměty |
tekutiny do 100 ml | tekutiny nad 100 ml |
jídlo a kojenecká výživa | hořlaviny, včetně laku na vlasy |
léky | pracovní náčiní |
deštník | pletací jehlice |
cennosti a peníze | alkohol a nealko nápoje |
kulma, fén, žehlička na vlasy | zbraně |
prázdná lahev | nůžky |
Před odjezdem na letiště je vhodné si zkontrolovat, zda není v zavazadle něco zakázaného, co by mohlo zkomplikovat odbavení.
Cestovní pojištění a pojištění zavazadel
Ať už se člověk chystá na dovolenou, pracovní cestu či studentský pobyt, neměl by zapomenout na cestovní pojištění. I to nejlevnější cestovní pojištění kryje léčebné výlohy i majetkové ztráty, které by mohly cestu do zahraničí nepříjemně prodražit.
Cestovní pojištění do zahraničí lze sjednat velmi snadno online a to za pár minut. Díky kalkulačce cestovního pojištění nalezne cestující to nejlevnější a nejvýhodnější pojištění. Sjednat si ho může klidně na poslední chvíli, třeba cestou na letiště.
Součástí cestovního pojištění mohou být i další připojištění. Lidé často jako doplněk volí pojištění zavazadel, které někdy bývá již zahrnuté v balíčku.
Taková pojistka obvykle zaplatí ztrátu či krádež zavazadel. Vztahuje se na osobní potřeby nebo elektroniku. Často pod pojištění zavazadel naopak nespadají peníze, šeky či věci umělecké hodnoty.
Lze volit mezi různými limity pojistného plnění, obvykle v rozmezí 10 – 50 tisíc Kč. Pojištění zavazadel přitom vychází na pouhých pár korun za den.
Tipy pro příruční zavazadla
Pro převoz tekutin je potřeba průhledný sáček 20 x 20 cm. Sáčky jsou obvykle k sehnání v drogeriích případně na českých e-shopech.
Některé obchody prodávají také společně se sáčkem prázdné 100 ml lahvičky, které lze naplnit například oblíbeným šamponem, který do letadla v originálním balení nesmí. V drogeriích je k sehnání také cestovní kosmetika, která neporušuje dané limity.
Často si lze vystačit s uzavíratelnými sáčky, které jsou určené na mražení potravin, splňují-li dané rozměry.
Pro příruční zavazadlo se běžně doporučuje využít spíše batoh. Příruční zavazadlo jako kufr je již svojí konstrukcí poměrně těžké a zasahuje tak do limitu váhy i rozměrů.
Doklady jako pas, letenky apod. je vhodné vložit do snadno dosažitelné kapsy na příručním zavazadle, nejlépe v jedné obálce či pouzdře. Odbavování pak bude mnohem pohodlnější, bude-li člověk mít veškeré dokumenty pohromadě.